Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як в Україні відбувається медична евакуація за кордон

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

У межах Програми медичної евакуації українців за кордон понад 4 000 пацієнтів з України лікуються в інших країнах через травми війни. ШоТам розповідає, як відбувається цей процес, та про перелік пріоритетних постраждалих, яких евакуюють за кордон. 

Алгоритм медичної евакуації за кордон 

Аби українці могли лікуватися за кордоном, Міністерство охорони здоров’я (МОЗ) подає запит на евакуацію й отримує на нього пропозиції від лікарень країн-членів Євросоюзу та Європейської економічної зони. Далі координатори МОЗ погоджують етапи й маршрути безпечного медичного транспортування.

Пацієнтів з медзакладів України перевозять до медичного евакохабу в Польщі. Це роблять транспортні медичні команди обласних центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, медичні вагони Укрзалізниці, команда БО «Лікарі без кордонів», а також бригади парамедиків з європейських країн, які законтрактовані ВООЗ. 

Повний алгоритм медичної евакуації за кордон можна знайти за посиланням

Згідно з інформацією МОЗ, протягом 2023 року до закордонних медичних закладів у 30 країнах світу евакуювали 1815 пацієнтів з України. Евакуаційний літак щотижня здійснює рейси з польського міста Жешув. Найчастіше українці лікуються в Німеччині, Норвегії та Польщі. Після початку повномасштабної війни загалом евакуювали понад 4000 пацієнтів.

Медична евакуація та транспортування громадян відбувається безоплатно. Усі витрати за лікування беруть на себе уряди країн-партнерок, які приймають пацієнтів. 

Медична евакуація постраждалого літаком. Фото: сайт МОЗ

Як потрапити на лікування за кордон у межах медичної евакуації

Згідно із наказом МОЗ №574, сімейний чи лікуючий лікар стаціонару ухвалює рішення про направлення пацієнта на лікування за кордон. Існує декілька маршрутів медичної евакуації на лікування до клінік Європи, зокрема: 

  1. через обласний Департамент охорони здоров’я. Знайти контакти департаменту у своєму регіоні можна за посиланням
  2. через заявку на сайті МОЗ. Подати попередню заявку на Програму медичної евакуації важкохворі українці або ж ті, хто отримав травми внаслідок війни, можуть у розділі «Громадянам»

Хто має право на першочергову медичну евакуацію 

  • Дорослі та діти з травмами, отриманими внаслідок війни;
  • діти з рідкісними (орфанними) захворюваннями;
  • діти з онкологічними захворюваннями;
  • дорослі з новоутвореннями, які потребують високоспеціалізованої медичної допомоги;
  • дорослі та діти, які потребують комбустіологічної допомоги (в разі травм, які виникли внаслідок опіків).
Джерело: сайт МОЗ

Як відбувається лікування за кордоном

У країні ЄС громадянам України необхідно: 

  • зареєструватися в міграційній службі (оформити документ, який засвідчує отримання статусу тимчасового захисту чи візи);
  • стати на облік у соціальній службі;
  • оформити медичне страхування (коштом якого й буде фінансуватися лікування).

«Оформити документи запропонують лише після того, як стан постраждалого стабілізують. Також є випадки, коли оформлення цих документів не є обов’язковим, тоді приймаюча сторона знаходить інші джерела фінансування, наприклад, місцеві бюджети, благодійні фонди тощо»,уточнюють в МОЗ. 

Допомогти з оформленням документів може соціальний працівник у лікарні або соціальний працівник, що призначений адміністрацією міста. 

Тривалість лікування та реабілітації є індивідуальною та залежить від стану здоровʼя, динаміки відновлення, прогресу лікування тощо. 

Читайте також: Протезування в Україні: як це відбувається та чи все покриває держава

У статті використані матеріали з сайту МОЗ. 

Матеріал створено в партнерстві з ПРООН в Україні за фінансової підтримки Уряду Японії. Серію публікацій реалізують в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною».

Суспільство

В Укрзалізниці розповіли, як готуються до міжнародних перевезень влітку

Опубліковано

З початку року “Укрзалізниця” вже перевезла майже 800 тисяч пасажирів у міжнародному сполученні та очікує влітку пожвавлення попиту на міжнародні рейси. Найбільше пасажирів цьогоріч було перевезено у сполученні з Перемишлем – 451 тис, у сполученні з Хелмом – 226 тис, та у сполученні з Варшавою – понад 82 тис.

Про це повідомляє пресслужба УЗ в Telegram.

“Наразі компанія активно готується до літнього сезону перевезень та нагадує, що в міжнародному сполученні курсує загалом 28 поїздів: 14 – з найбільших міст України, ще 14 – з прикордонних містечок. Зокрема, поїзди курсують з українських населених пунктів до Польщі, Австрії, Чехії, Молдови, Угорщини, Словаччини”, – йдеться у повідомленні.

При цьому найбільш популярним залишається поїзд №67/68 Київ – Варшава, кількість місць обмежена через специфіку вагонів.

Читайте також: Сім’ї з прифронтових територій можуть отримати додаткові виплати: що відомо

“Тут використовуються вагони RIC, які можуть курсувати і українською, і європейською колією. Їх кількість у парку компанії обмежена.

Тому, якщо ви не встигли купити квиток на цей поїзд, рекомендуємо розглянути поїзд Львів – Рава-Руська – Варшава, а також рейси до Хелма та Перемишля”, – додали в компанії.

Нагадаємо, жителі Києва можуть запропонувати ескізи для нових муралів в місті.

Фото: УЗ

Читати далі

Суспільство

У Міноборони створили Раду донорів інституційних реформ

Опубліковано

З метою формування «єдиного вікна» для ефективної та прозорої комунікації з країнами-партнерами, які підтримують трансформаційні процеси, в Міністерстві оборони України створено Раду донорів інституційних реформ.

Про це інформує Міністерство оборони України.

«Рада донорів допоможе нам спростити комунікацію з партнерами через регулярне інформування щодо прогресу реформ та стане прозорим механізмом запиту донорської підтримки для проєктів реформ міністерства», — зазначив заступник Міністра оборони України Станіслав Гайдер.

У межах роботи Ради донорів використовуватимуться наступні типи підтримки: експертна допомога, матеріально-технічна підтримка, підготовка експертних пропозицій, висновків, аналітичних матеріалів з питань державної політики у сфері оборони, а також консультації щодо взаємосумісності з НАТО.

Читайте також: Які безкоштовні послуги можна отримати у сімейного лікаря

Діяльність Ради не стосуватиметься механізму залучення міжнародної військової допомоги, який функціонує в рамках роботи Контактної групи з питань оборони України у форматі Рамштайн або інших платформ.

Під час першого засідання Ради міністерство представило прогрес щодо трансформаційних процесів у Міноборони, а також поінформувало про заплановані наступні кроки за напрямами, реалізація яких потребуватиме підтримки партнерів.

До Ради донорів інституційних реформ увійшли представники більше 20 країн та організацій, зокрема аташе з питань оборони, дипломатичні представники країн-партнерів, а також міжнародних організацій у сфері оборони, які працюють в Україні.

Нагадаємо, в Україні пройде наймасовіший молодіжний конгрес.

Фото: Міноборони

Читати далі

Суспільство

Які безкоштовні послуги можна отримати у сімейного лікаря

Опубліковано

Кожен пацієнт, який підписав декларацію з сімейним лікарем, має право безоплатно отримати певні лабораторні та діагностичні дослідження. Безпосередньо на прийомі лікар може оглянути пацієнта, провести скринінг та зробити швидкі тести на інфекційні захворювання.

Про це повідомляє Урядовий портал.

Безоплатно можна пройти:

  • інструментальну діагностику: електрокардіографію, пікфлуометрію (пікову швидкість видиху для оцінки дихальної системи), вимірювання гостроти зору, слуху; отримати направлення для консультації з лікарем-спеціалістом;
  • скринінг на наявність розладів психіки та поведінки;
  • скринінгове обстеження на виявлення ВІЛ, туберкульозу, гепатитів, інфекцій, які передаються статевим шляхом.

Читайте також: У комунальному транспорті Миколаєва можна скористуватися послугою “гнучних грошей” від Monobank

Які аналізи безоплатні:

  • загальний аналіз крові, сечі;
  • аналіз рівня холестерину;
  • аналіз рівня глюкози в крові.

Для проведення лабораторних досліджень лікар виписує направлення на обстеження.

“Не потрібно додатково платити за витратні матеріали! Пробірка для аналізу крові, рукавички, шприці, спиртові серветки — все це входить до вартості послуг Програми медичних гарантій і оплачується Національною службою здоров’я України”, – пояснили в уряді.

Нагадаємо, “Нова пошта” відкрила нове відділення в Іспанії.

Фото: МОЗ

Читати далі